Patronka

Siostra Wanda Garczyńska (1891 – 1954)

garczynska

Zakonnica Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP, nauczycielka, wychowawczyni dzieci i młodzieży. Pośmiertnie otrzymała Medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata przyznany przez Izraelski Pamięci Narodowej Yad Vashem.

W czasie II wojny światowej odznaczyła się niebywałą odwagą w ratowaniu żydowskich dzieci i dorosłych . Ukrywała w internacie i za klauzurą Żydówki i z pomocą innych sióstr oraz licznych przyjaciół umieszczała wiele z nich w bezpiecznych miejscach poza Warszawą.

Kierowała ogólną akcją dożywiania i ułatwiała korzystanie z niej dzieciom żydowskim, przekradającym się z getta. Wielu osobom ukrywającym się , w tym także Żydom, ułatwiała znalezienie schronienia oraz pracy. W klasztorze udzielała lokalu na zebrania podziemnych-tajnych organizacji oraz na wykłady tajnego Uniwersytetu Warszawskiego. Wszystko to działo się pomimo sąsiedztwa żandarmerii, częstych kontroli niemieckich i otrzymywanych ostrzeżeń.

Pamiętajmy, że za pomoc przedstawicielom Narodu Żydowskiego groziło rozstrzelanie nie tylko Siostrze Garczyńskiej ale i wszystkim, którzy jej pomagali.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s