Co słychać w Fundacji Garczyńskiej

 

Po wakacyjnym wyjeździe życie wróciło na tzw. normy. Tylko co u nas oznacza ‘norma’

Ale po kolei;

1. Już w połowie sierpnia, u nas w świetlicy odbyły się dwu dniowe warsztaty pt „Podróż po Afryce”. Dwa dni pełne zabawy, śmiechu a przede wszystkim nauki o Afryce jego mieszkańcach, zwyczajach. Wszystko dzięki Fundacji Anny Walczyk, która przyjechała do nas razem z Paniami Anną Jóźwiak i Weroniką Rozenek i zmieniły na chwilę Dolny Śląsk w gorącą Afrykę. Podczas warsztatów dzieci:

  • poszukiwały w ogrodzie zdjęć instrumentów, wybierały te, które pasują do Afryki,
  • samodzielnie robiły  afrykańskie grzechotki i biżuterię,
  • bawiły się w egipską grę,
  • próbowały tajemniczego dania, które przygotowała Pani Ania (kuskus),
  • obejrzały film o afrykańskich plemionach,
  • uczyły się tańca Masajów,
  • przybierały barwy plemienne….

Czas pełen zabaw, które rozszerzały horyzonty. To ważne- im więcej dzieci wiedzą o świecie, tym większa szansa, że zauważą nowe możliwości.

2. Wciąż żyliśmy przeżyciami związanymi z naszymi najstarszymi wychowankami. W tym roku kończyli oni edukację w gimnazjum. Przejście do kolejnego etapu okazało się potężnym wyzwaniem. Dał znać o sobie brak wiary w swoje możliwości…. Cieszymy się z ich wyborów:

 • Nikola jest w Nowym Sączu w szkole gastronomiczno-hotelarsko- turystycznej prowadzonej przez Siostry Niepokalanki. Cieszymy się, bo to dobra szkoła  z internatem,
 • Krzyś jest w technikum w klasie spedycyjnej
 •  Damian w technikum mechanicznym
 •  Patrycja w technikum w klasie logistycznej

Wiemy już, że część Waszych darowizn przeznaczymy na przygotowanie kolejnej grupy dzieciaków do tego etapu. Szukamy trenerów, którzy zrobią dla naszych dzieciaków super-interesujące warsztaty podnoszące samoocenę, dające siłę do kolejnego kroku w życiu. Jeśli możecie kogoś polecić- dajcie znać (nawet z Mazowsza!)

3. Kolejne dni- i kolejne stresy. Tu kłopoty z dzieciakami- a tu deszcze, nawałnice i totalnie przeciekający dach. Na szczęście na koncie fundacji  jest kwota, która (wg wyceny fachowców) wystarczy na naprawę, Na szczęście powoli zbierają się pieniądze na bieżące życie. Ale… firma, która obiecała remont jest zawalona robotą i  odwleka prace u nas. A już przecież październik i pada coraz częściej. Jeśli więc możecie polecić firmę remontową od dachów- polecamy się pamięci (tu już raczej z okolic Wałbrzycha).

4. Oczywiście Siostra Daniela nie byłaby sobą gdyby nie wymyśliła kolejnej akcji.i. Ma rację, że trudno wyrywać dzieci z wielopokoleniowego bezrobocia i biedy bez wsparcia lokalnej społeczności. W tym i w poprzednim roku fundacja przeprowadziła 2 cykle warsztatów dla mam naszych i nie tylko dzieciaków ‘Kiedy mama gotuje i szyje- to lepiej się żyje’. Dwie grupy kursantek s sukcesem ukończyły kurs szycia, gotowania i pieczenia.

5.  Fundacja, Niepokalanki i miasto  przeprowadziły lokalny  festyn 16 września – Urodziny Placu Marceliny Darowskiej (tu mieści się klasztor i fundacja). To działania związane z rewitalizacją miasta, bo nie sztuką jest odbudować domy ale sztuką odbudować więzi i relacje społeczne.  Celem takich imprez jest wzbudzenie u mieszkańców poczucia wspólnoty i może odpowiedzialności za dzielnicę, w której się żyje. Panie z fundacyjnych warsztatów wsparły festyn wypiekami  i pierogami własnego wyrobu. Odbył się również pokaz mody jako podsumowanie kursów a fundacyjne dzieciaki dały pokaz zumby.

6. Tym co pozostanie po festynie będzie „Zakątek cooltury”, plenerowa minibiblioteka w dwóch budkach – jedna z literaturą dla dzieci i młodzieży, druga dla starszych. W ramach projektu „Uwolnić książkę” na placu, między szpalerami żywopłotu, oprócz budek pojawiło się kilka ławek, gdzie w pogodne dni będzie można usiąść i poczytać. Kilku mieszkańców brało w tym udział, wkopali słupki pod budki i zabetonowali podstawy, zrobili budki i ławki. Do budek będą wrzucane książki o różnej tematyce – kryminały, sensacja, współczesna literatura młodzieżowa. Między innymi będą książki autorstwa Johna Greena. W organizowanym przez niego międzynarodowym konkursie Project for Awesome (P4A) nasza fundacja została już dwa razy dofinansowana (konkurs z głosowaniem na filmik w internecie) dlatego chcemy go propagować. Fundacyjne dzieci uczestniczyły w przygotowaniu do festynu, w samym festynie, a teraz dbają o minibiblioteki w budkach: opisały i dostarczyły książki dla dzieci i młodzieży

7. A z rzeczy codziennych- mamy więcej młodszych dzieci, 5-7 latków. Starszaki (ponad-gimnazjalne) przychodzą rzadziej, z czasem zaczynają pełnić rolę wolontariuszy i pomagają w zajmowaniu się maluchami.

Ot i tyle. Przed nami jesień, czyli codzienne zajmowanie się dziećmi: rozmowy, zabawy, karmienie i odrabianie lekcji, rozdawanie kapsułek z tranem (żeby dzieci nie chorowały), wychowywanie, zajęcia rozwijające tak normalne, że aż nudne 🙂

Planujemy wciąż i nieustannie różne rzeczy: przed nami realizacja projektu turystycznego „Złoto Dolnego Śląska” w ramach którego odwiedzimy miejsca na Dolnym Śląsku związane ze złotem – wałbrzyski Książ, Złotoryję z kopalnią złota i kilka jeszcze innych miejsc. Dzieci marzą o wyjeździe do Energylandii ale to może jeszcze w przyszłości. Na teraz planujemy zajęcia dodatkowe: będzie na pewno zumba, jak w latach poprzednich, może angielski, jak znajdziemy kogoś do języka prowadzącego ciekawe zajęcia z dziećmi, może gitara dla chętnych.

Szczególnie musimy zająć się dziećmi, które zaczynają naukę i już mają trudności w opanowaniu literek i pisaniu. Trzeba im pomóc zaraz na starcie, żeby nie zostały w tyle.

Dane Fundacji:

Fundacja Edukacyjna im. Siostry Wandy Garczyńskiej

FBhttps://www.facebook.com/FundacjaEdukacyjna

WWWhttps://fundacjagarczynskiej.wordpress.com

E-MAIL: fundacja(at)niepokalanki.plTEL+48 603 669 556

ADRESPl. Marceliny Darowskiej 1A, 58-305 Wałbrzych,

Konto fundacji: PKO B.P. 55102050950000500201522549

Dla datków spoza Polski: SWIFT Banku PKO B.P.: BPKOPLPW,

IBAN: PL 55 1020 5095 0000 5002 0152 2549

NIP: 8862977814
KRS: 0000424484
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s